06-reception-thelibrary-brussels-europe-private-offices-meeting-rooms-coworking

I came across the Library while looking for some information about an event I had to attend. I was wondering whether the start-up hype in Brussels is as big as in Slovakia – especially Bratislava. At first glance, it seems that it’s not, really, but then again that’s just my very first impression. On the other side, there are various coworking spaces you can access easily. The architecture is much more different ( no 4-wall-box-like rooms ) and looks really fresh, when done in a clean and bright way.

The Library immediately got my attention. I’ve seen a range of chic interiors – especially on blogger’s sites and Pinterest. Those room designs inspired by Scandinavian style are just magic for the eyes although I’ve never thought of transposing it to the common coworking spaces. I always thought one could create a private yet stylish working environment for himself only at home.

01-office-coworking-private-offices-meeting-rooms-thelibrary-brussels
Private office/ Kancelária

 

I knew I had to visit. Situated in Ixelles, I made an appointment and a refreshing walk to the Rue de l’Aurore.

My first impression?

As stated on their website, The Library truly is an antidote to the blandness of the office life.

Every detail counts and contributes to the special atmosphere. Space is bright, harmonious, stylish and still functional.

It is an ideal place for those who appreciate the taste and want to stimulate their creativity. There are freelancers, graphic designers, photographers as well as entire teams with companies working in both coworking and private offices within The Library.

I can perfectly imagine some full-time writers choosing library for their writing sessions. It’s calm, but on the other hand – it offers you a community for one to stay sociable – friday drinks, networking events and fresh homemade cakes included, yay!

Get inspired by the photos I’m including.

IMG_1361
Coworking

 

 

Z nepatrného minulotýždňového browsovania internetmi vykvitol veľmi príjemný a inšpiratívny objav. Hľadala som informácie o evente, na ktorom som sa mala zúčastniť. Preklikla som sa na stránky bruselských coworkingov a eventov. Bola som zvedavá, či je okolo tunajšej startupovej scény taký hype ako na Slovensku, hlavne v Bratislave.

Na prvý pohľad sa zdá, že ani nie – ale ide len o moje outsiderské pozorovanie. Je tu viacero coworkingov, no najviac ma zaujala The Library.

Niekedy sa zabudnem a obdivujem pekné interiéry  – či už na blogoch alebo Pintereste. Škandinávsky dizajn je na vzostupe, je si z čoho vyberať. Mám rada priestory, ktoré sú svetlé, čisté a majú v sebe nejaký ,,statement item”, ktorý zaujme. Tunajšia architektúra je iná, nepripomína typické slovenské ,,krabicové” bývanie a preto potrebuje aj iné riešenia. Na prvý pohľad pôsobí starodávne, no množstvo interiérov je zvnútra upravených naozaj štýlovo a vkusne.

 

IMG_1358

Do The Library v Ixelles som si urobila osviežujúcu prechádzku. Je situovaná v pokojnom, príjemnom, no napriek tomu dobre prepojenom mieste.

A moje prvé pocity?

Boli presne také, ako uvádzajú na svojom webe – The Library má kompenzovať a byť presným opakom k laxným a nudným kancelárskym priestorom.

Každý detail prispieva k celkovej atmosfére a kreatívnemu duchu, ktorý tu vládne. Priestor je harmonický, svetlý, štýlový a funkčný.

Je ideálnym miestom pre tých, čo majú vkus a potrpia si na to, aby ním aj boli obklopení. Pracujú tu freelaceri, grafickí dizajnéri, fotografi, ale aj firmy, ktoré tu majú svoje vlastné oddelené kancelárie.

Živo si viem predstaviť full-time spisovateľa alebo copywritera, ktorý by si The Library vybral ako svoje pracovisko. Je to pokojné miesto, no ponúka aj komunitu – takže sa môžete socializovať. Piatkové drinky, networkingové eventy a domáce koláče sú samozrejmosťou. 🙂

Inšpirujte sa fotkami.

 

IMG_1356
Fresh flowers in the kitchen/ Voňavé, živé kvety v kuchyni

 

IMG_1366
The Library is situated in calm, but well connected and accessible Ixelles/ The Library je situovaná vo veľmi príjemnom a pokojnom prostredí s dobrou dostupnosťou

 

IMG_1350
Detail in the bathroom/ Kúpeľňa


IMG_1345

 

IMG_1351
Meeting room

 

Garden session
Garden session

Photos by me and The Library